Види і типи вентиляції для дому та виробничих приміщень

Июнь 19, 2019

Вентиляція необхідна будь-якому приміщенню. Основні функції вентиляції - приплив кисню, а також видалення вуглекислого газу та інших продуктів, утворених в результаті життєдіяльності людини або виробничих процесів. Як вибрати вентиляцію для дому та інших приміщень так, щоб вона найкращим чином відповідала конкретних умов і завдань?

Купить вентиляторы низкого давления по выгодной цене и отличного качества можете на сайте нашей компании.

В першу чергу слід задуматися, чи потрібно влаштовувати штучну вентиляцію або досить природною. Природна вентиляція - це кватирки, фрамуги, щілини в віконних рамах і дверних отворах, вентиляційні решітки на кухнях і у ванних кімнатах. Природна вентиляція не використовує вентиляторів, і повітря в ній рухається «самопливом». Штучна вентиляція примусово направляє повітряний потік в потрібному напрямку, контролюючи його інтенсивність і надаючи необхідні якості.

Природної вентиляції може бути досить в місцевості з чистим повітрям, теплим кліматом і відсутністю вуличного шуму, де можна просто відчинити вікна і насолоджуватися природою. У міському будинку і офісних приміщеннях, коли на малій площі працює велика кількість людей, а також у виробничих цехах і майстерень краще вибрати один з видів штучної вентиляції.

Штучна вентиляція класифікується у напрямку потоку на:

приточную;

витяжну;

припливно-витяжну.

А також по конструкції - на моноблоки і вентиляційні системи, що складаються з цілого ряду компонентів, які можна комплектувати в залежності від завдань і умов. Для моноблоків (і витяжних, і припливних), компоненти яких знаходяться безпосередньо в приміщенні, важливий рівень виробленого шуму, який по можливості повинен бути мінімальним. Але якщо вентилятор знаходиться у видаленні і нагнітає повітря по воздуховодам, ця технічна характеристика перестає бути такою істотною, і проблему шуму можна вирішити додатковою звукоізоляцією.

Для чого і як вибирають витяжну вентиляцію

Витяжна вентиляція необхідна для видалення пилу, диму, надлишку вологи, парів розчинників, продуктів хімічних реакцій і неприємних запахів. Найпростіші види витяжної вентиляції - це знайомі всім кухонні витяжки та витяжні шафи в шкільних хімічних лабораторіях, які є, по суті, витяжними моноблоками. Витяжна вентиляція відкачує забруднене повітря назовні через штатні вентиляційні канали будівлі або трубу, а створюване розрядження засмоктує замість нього повітря з вулиці.

Для великих виробничих і громадських приміщень компактних моноблоків буває недостатньо, і в них облаштовується складніша вентиляційна система, що містить мережу повітропроводів і потужний вентилятор, що встановлюється, як правило, за межами приміщення для зниження шуму.

Часто витяжна вентиляція комплектується фільтрами. По-перше, вони захищають від забруднення елементи конструкції самої вентиляції, по-друге, знижують шкоду, що наноситься екології, що особливо актуально при видаленні пилу або токсичних речовин.

До технічних характеристик витяжної вентиляції в першу чергу відноситься її продуктивність, що залежить, в основному, від потужності вентилятора. Її вибирають, виходячи з обсягу приміщення і конкретних процесів, що призводять до забруднення повітря.

Недоліком витяжної вентиляції, особливо потужною, є те, що при її роботі в приміщення надходить повітря безпосередньо з вулиці, який може створювати протяги, бути сильно забрудненим або холодним.

Вибираємо припливну вентиляцію

Вибрати припливну вентиляцію , вважаючи за краще її витяжної, найкраще там, де повітря навколо будівлі сильно забруднений, що, втім, зараз характерно не тільки для промислових зон, а й для вулиць всіх великих міст. Припливна вентиляція нагнітає в приміщення повітря з вулиці, при цьому його можна піддати очищенню, нагріванню або кондиціонування.

Невеликий надлишковий тиск, що створюється приточними пристроями, витісняє назовні забруднене, перенасичений вуглекислим газом повітря через пасивну вентиляцію, пори в стінах, щілини у вікнах і дверних отворах. Крім того, надлишковий тиск не дозволяє проникати холодному, сирому і загазоване вуличного повітрю в приміщення, що знижує вимоги до його герметичності.

Багато хто вважає, що припливна вентиляція застосовується виключно у великих виробничих і складських приміщеннях, але це не так. Існують види припливної вентиляції, спеціально розроблені для житлових, офісних, торгових, спортивних і інших будівель. Серед моноблоків є компактні вентиляційні системи і спеціальні прилади, звані брізери - вони автономні, обходяться без громіздких повітропроводів і забезпечують свіжим повітрям окремі кімнати.

У систему канальної припливної вентиляції можуть входити нагрівачі повітря та кондиціонери, фанкойли централізованого кондиціонування і обігріву, фільтри для очищення повітря, зволожувачі і вологопоглиначі. Там, де потрібно не просто чистий, а стерильне повітря, наприклад, в медичних установах, система припливної вентиляції може комплектуватися ионизаторами і ультрафіолетовими лампами. Існують навіть вбудовуються в неї ароматизатори повітря, що наповнюють приміщення запахами моря або квітучого саду.

Технічні характеристики припливної вентиляції

У порівнянні з витяжною, припливна вентиляція влаштована набагато складніше, тому на її технічні характеристики ми зупинимося докладніше.

Продуктивність

Головною технічною характеристикою системи припливної вентиляції є її продуктивність, яка вимірюється в кубометрах повітря, що нагнітається в годину. Продуктивність припливної вентиляції вибирають виходячи не з обсягу, а з кількості осіб, які перебувають в обслуговуваних приміщеннях. У середньому одному дорослій людині потрібно близько 30 м³ повітря на годину, і саме ця цифра зазвичай береться для розрахунку продуктивності вентиляції в житлових і офісних приміщеннях. Але при інтенсивних навантаженнях потреба людини в повітрі для дихання може зростати до 60 м³, і це слід врахувати при виборі систем для спортивних залів, а також для складів і цехів, в яких люди зайняті фізичною працею.

Кисень необхідний не тільки для дихання. Його «спалюють», наприклад, газові плити та колонки, дров'яні каміни і печі, паливні обігрівачі з відкритою камерою згоряння. Кисень витрачається і при багатьох виробничих процесах. У цих випадках розрахунок продуктивності при виборі системи припливної вентиляції буде набагато складніше, і для цього доведеться вивчити технічні характеристики використовуваних приладів і технології виробництв.

Потужність нагрівачів

Іншою важливою технічною характеристикою припливної вентиляції є теплова потужність використовуваних нагрівальних елементів або фанкойлів. Вона розраховується виходячи із середньої температури найхолоднішою експлуатаційної тижні і вже певною продуктивності системи.

Статичний тиск

Для складних повітророзподільних систем і повітропроводів існує ще одна технічна характеристика - зовнішній статичний тиск або натиск. Чим воно вище, тим довшу і розгалужену систему можна побудувати без істотної втрати ефективності на найвіддаленіших від вентилятора точках. Для компактних моноблоків припливної вентиляції статичний тиск задає дистанцію викиду повітряного потоку і, в кінцевому рахунку, максимальні габарити приміщення.

Приточно-витяжна вентиляція

Припливно-витяжна вентиляція забезпечує приплив свіжого повітря і видалення забрудненого. Припливно-витяжна вентиляція зазвичай містить два незалежних вентилятора, нагрівач і систему фільтрів, що очищають як вхідний, так і виходить повітря. Багато моделей мають і систему охолодження. Через більш високої складності такі пристрої коштують, як правило, дорожче, але вони дозволяють не тільки отримати найбільш оптимальну вентиляцію приміщення, але і істотно заощадити на електроенергії, якщо в них використовуються так звані рекуператори.

Приточно-витяжна вентиляція

Припливно-витяжна вентиляція забезпечує приплив свіжого повітря і видалення забрудненого. Припливно-витяжна вентиляція зазвичай містить два незалежних вентилятора, нагрівач і систему фільтрів, що очищають як вхідний, так і виходить повітря. Багато моделей мають і систему охолодження. Через більш високої складності такі пристрої коштують, як правило, дорожче, але вони дозволяють не тільки отримати найбільш оптимальну вентиляцію приміщення, але і істотно заощадити на електроенергії, якщо в них використовуються так звані рекуператори.

Велика частина енергії, що витрачається припливної або припливно-витяжною вентиляцією без рекуператора, йде зовсім не на харчування вентиляторів і керуючих блоків, а на нагрів або охолодження повітря. І ця енергія, в кінцевому рахунку, гріє або охолоджує повітря на вулиці.

Рекуператор - це теплообмінник, в якому вхідні та вихідні потоки повітря, не змішуючись, обмінюються температурами, дозволяючи використовувати тепло або холод повторно. Ступінь економії енергії залежить від різниці вуличної і кімнатної температури. Наприклад, морозною зимою, коли ця різниця може досягати 50 і більше градусів, рекуператор дозволяє заощадити близько 90% енергії.

Рекуператорами стали також називати компактні припливно-витяжні вентиляційні пристрої для квартир і офісів, які монтуються без складних систем повітроводів прямо в стіну.

Технічні характеристики припливно-витяжної вентиляції визначаються більшою мірою її припливної частиною і при виборі і порівнянні різних моделей розраховуються аналогічно їй. Різниця лише в тому, що при використанні системи з рекуператором теплова потужність нагрівача може бути значно менше. Як і інші види вентиляції, припливно-витяжні установки виготовляють як вигляді компактних і автономних моноблоків, так і вигляді компонентів складних канальних систем.

Рассказать о статье