Гідромолоти – це знімний вид навісного обладнання, яке активно впливає на екскаватор. Під час його роботи базова машина екскаватора потрапляє під знакозмінну реакцію. Все має відбуватися таким чином, щоб досягти рівноваги між навісним обладнанням та самим екскаватором. Отже, розглядаємо вплив гідравлічного молота на роботу землерийної техніки.
У принципі, коли працює гідравлічний молот, відбувається коливання відразу кількох систем екскаватора: молота, самої стріли, базової машини та ін. Для того, щоб врівноважити машину та закріпити її під час роботи використовуються гідравлічні циліндри екскаватора. Дуже складним для машиніста є контроль за зусиллям циліндрів, тому часто під час роботи гідравлічного молота підводиться цілий екскаватор.
Чим загрожує тривала робота гідромолотом?
• Якщо неправильно розраховувати та спрямовувати удари гідромолота та зусилля циліндрів, то рано чи пізно це призведе до жорстокого зношування комплектуючих екскаватора. А вони, у свою чергу, помітно зменшать ефективність та збільшать навантаження на базову машину під час роботи. Особливо це стосується випадків, коли молот працює перпендикулярно до поверхні, але не збігається з вертикаллю стріли;
• У випадку напруги та вібрації – все відмінно. Як показують детальні дослідження, вібраційне навантаження в сукупності з напругою в частинах екскаватора перебувають у нормі навіть за інтенсивної роботи молота. Під час подрібнювальних операцій молот проникає в поверхню досить повільно: всього до п'яти міліметрів за раз. Через це вібрація, що виділяється при роботі, вдвічі менша, ніж від звичайної роботи ковшем;
• Відмінною особливістю є той факт, що кожен удар молота супроводжується легким ударом самого корпусу об робочий механізм. Виникає ефект падіння базової машини з невеликої висоти. Цей ефект прямо пропорційний зануренню машини в глибину поверхні, тому вкрай небажаними є глибокі розкопки. Якщо гідравлічний молот зможе за удар подолати понад 15 міліметрів від поверхні, це буде згубним для самого екскаватора.
• Останнім і найбільш згубним для екскаватора є руйнування непередбачених конструкцій. Наприклад, подолання пластів гірських порід або шматків залізобетонних плит викличе якийсь ривок інструмента вниз, тим самим піднявши екскаватор із задньої частини. Це може призвести до будь-якого механізму пересування: як колісного, так і гусеничного типу.
Декілька правил щодо вибору гідравлічного молота
Щоб правильно гідромолот купити, варто не лише врахувати його технічні характеристики, а й передбачити режим та інтенсивність майбутньої роботи, а також оцінити міцність матеріалів, з якими має працювати:
• Важливо визначитися з масою гідромолота - чим вона більша, тим сильнішою буде потужність робіт, що проводяться, і навпаки.
• Необхідно вибрати молот із таким показником витрати робочої рідини, щоб він відповідав витраті рідини екскаватора.
• Підбирати молот необхідно таким чином, щоб рівень тиску відповідав тиску насоса екскаватора.
• Продуктивність кожного гідромолота характеризується частотою та енергією ударів. У зв'язку з цим необхідно визначитися, з яким типом матеріалів належить працювати. Так вдасться вибрати гідромолот із необхідними параметрами.
Зрештою, вибір гідромолота – важливий процес, від якого залежить не лише якість виконаної роботи, а й продуктивність екскаватора. Правильно підібране знімне обладнання забезпечить тривалу та продуктивну роботу.